stadnina-malinka.pl

stadnina-malinka.pl

Wielkopolaki

Wielkopolaki Jast to najliczniejsza rasa koni

Wielkopolaki

Wielkopolaki narażone jest

Koń Wielkopolski pochodzi z regionu Wielkopolskiego, gdzie powstał najprawdopodobniej około 1829 roku.nagrobki warszawa Konie te wyróżniają się harmonijnym i eleganckim ruchem, oraz bardzo dobrą techniką skoku.

Należy do rasy gorącokrwistej. Ten wierzchowy koń hodowany jest w Polsce, dla celów użytkowych w sporcie i rekreacji jeździeckiej. Powstanie rasy jest wynikiem uszlachetnienia miejscowego pogłowia niemieckimi oraz trakeńskimi końmi. Następnie rasę uszlachetniono zarówno krwią angielską, półkrwią angielską i angloarabską.

Jast to najliczniejsza rasa koni krwi półszlachetnej w Polsce. Nie należy do wysokich, przeciętnie zwierzęta osiągają wysokość od 158 do 160 cm w kłębie. Najwyraźniejsze cechy orientalne u wielkopolaka widać w jego głowie – przypominającej kształtem zwężający się trójkąt. Głowa jest niewielka, posiada duże oczy oraz subtelne chrapy. Szyja konia jest długa i sucha, natomiast klatka piersiowa głęboka i szeroka. Ciężką pracę na którą narażone jest zwierzę ułatwiają silne, mocno umięśnione kończyny. Najczęstsze umaszczenie tego gatunku to kasztanowate i gniade, rzadziej siwe i kare.

Są to zwierzęta wszechstronnie użytkowe. Wiele z nich znakomicie sprawdziło się w Polsce, rozsławiając tym samym polską hodowlę na światowych hipodromach. Ich umiejętności z powodzeniem znalazły zastosowanie zarówno w skokach, ujeżdżaniu czy WKKW.

Wielkopolaki koń hodowany

Odznaczają się żywym, jednakże zrównoważonym temperamentem oraz bardzo łagodnym charakterem.

Artykuł napisany przez: